Budownictwo i architektura : Konkurs Giełdowy w Teheranie, I nagroda: Alejandro Aravena Architects & VAV Studio

Zewnętrzne Południe.
Alejandro Aravena Architekci W ciągu ostatnich kilku lat świat był świadkiem dramatycznych zmian.
Nasz świat nie jest już wiejski, modele ekonomiczne walczą, a ośrodki innowacji i władzy politycznej uległy zmianie.
Właśnie w tym kontekście wyjaśniono, dlaczego niedawno przeprowadzona konkurencja na nową giełdę w Teheranie ma znaczenie poza budynkiem.
Centrum Badania Rozwoju Fizycznego zorganizowało konkurs 29 najlepszych firm architektonicznych, a następnie zawężono je do ośmiu po procesie zapytań ofertowych, z których każdy współpracował z lokalną irańską firmą.
W kraju, który przeżywa bardzo wyjątkowy moment ekonomiczny, zwiastun konkursu miał na celu podważenie typologii giełdy w ogóle, a także czynników, które mogłyby zmienić ten typ, aby uwzględnić czynniki kulturowe specyficzne dla jego lokalizacji.
W związku z tym firmy poproszono o sprawdzenie, jak program ten rozwijał się na przestrzeni historii, jednocześnie dokonując szczegółowej analizy specyfiki tego projektu.
Jury zostało złożone przez lokalnych architektów Mehdiego Alizadeha, Farhada Ahmadi, Bahrama Shirdela, Hosseina Szejka.
Zeineddina i Nadera Tehrani (szefa działu architektury MIT, dyrektora NADAAA) na stanowisku rzecznika.
Alejandro Aravena (założyciel Alejandro Aravena Architects, dyrektor wykonawczy ELEMENTAL) wraz z lokalnym biurem VAV Studio zostali wybrani jako zwycięzcy za pomysłowy, przemyślany i minimalny projekt; z różnych propozycji, był to jedyny projekt, który uwzględniał funkcje i siły, geometrię i geografię oraz organizację, która rozpowszechniała swój program w warunkach terenowych, równomiernie rozprowadzając swoją funkcję, aby jak najlepiej uchwycić, światło, widoki, krzyżową wentylację, jako a także cień.
Z kolei produkuje ponadczasowy (a jednocześnie dynamiczny) charakter giełdy jako instytucji, budynku, który rozszerza szersze tradycje, odzwierciedlając jednocześnie obecny stan jego kraju.
Wejście Araveny odstało od reszty, ponieważ było koncepcyjnie odrębne, dostosowane do briefu zawodów.
Innymi ważnymi cechami tego wpisu są jego geometria, podstawa konstrukcyjna, wrażliwość na klimat i relacje z górzystym krajobrazem, które są wyjaśnione w opisie tego architekta: Monolityczna figura na pierwszy rzut oka, budynek osiąga szczególną przezroczystość dzięki do pustych bloków używanych na jego skórze, zamieniając się w lampę, która jest przezroczysta dla publiczności.
Decyzja jury, choć jednomyślna, jest jedynie zaleceniem dla klienta, dlatego będziemy informować Cię o postępach projektu.
Przeczytaj pełny opis architekta, z renderami i rysunkami, po przerwie: Co informuje o formie Giełdy w Teheranie.
Zewnętrzny Północny Wschód.
Alejandro Aravena Architekci Dlaczego nasza propozycja ma ten projekt, a nie inny.
Każdy budynek jest kształtowany zgodnie z zestawem pytań i wynikającymi z niego odpowiedziami.
Niektóre pytania są zadawane (przez klienta, miejsce, budżet, ograniczenia prawne itp.), A inne są zgłaszane przez specjalistów zaangażowanych w projekt.
Jeśli więc projekt jest równaniem, wynik zależy w dużej mierze od tego, w jaki sposób zostały określone te terminy, od sposobu, w jaki się je rozwiązuje i je syntetyzuje.
Zacznijmy od zidentyfikowania terminów równania od bardziej konkretnego i obiektywnego do bardziej abstrakcyjnego i otwartego na interpretację.
Szkice funkcji i sił.
Alejandro Aravena Architekci Pierwszą rzeczą, na którą chciał odpowiedzieć, był program, zastosowanie i zestaw funkcji, które musiały zostać umieszczone w budynku.
Naszą pierwszą decyzją było umieszczenie bardziej publicznych części programu na niższych poziomach, aby dostęp mógł odbywać się płynnie.
Stock Exchange Hall i Auditorium zostały umieszczone w pobliżu wejścia do budynku, po południowej stronie parkingu.
Z tego samego frontu proponujemy dostęp do przedstawicieli bankowych, klas szkoleniowych, muzeum i herbaciarni, tworząc rodzaj cokołu publicznego dla całego budynku.
Ta operacja, która może wydawać się oczywista, musi rozwiązać 2 problemy, które nie są oczywiste.
Pierwszym z nich jest to, że pomimo ich publicznej kondycji, programy te muszą reagować także na siły, które podążają niemal w przeciwnym kierunku: bezpieczeństwo.
Sposób, w jaki proponujemy ukrycie powszechnego i masowego użycia za pomocą procedur bezpieczeństwa, polega na zorganizowaniu sekwencji dostępu wokół szeregu zamknięć wewnętrznych (sal) otwartych na światło powyżej.
Szkice.
Alejandro Aravena Architekci Druga trudność polega na stworzeniu miejsca dla tak dużych objętości powietrza z kolejnymi większymi rozpiętościami w typowych planach pięter biurowych, które mają bardziej konwencjonalną rozpiętość.
W kontekście sejsmicznym, który musi reagować na obciążenia poziome, a także na siłę grawitacji, taka operacja może osłabić konstrukcję.
Naszą propozycją jest wprowadzenie struktury ściany na obwodzie kompleksu zdolnego do przyjęcia transfe- ry ładunków
[hasła pokrewne: parafia odrzykoń, mechanizm zwrotniczy szczecin, mechanizm zwrotniczy ]

Komantarze do artykulu sa obecnie zamkniete, popros administratora strony o ich otwarcie jesli chcesz wziasc udzial w dyskusji pod artykulem. Kontakt do administracji w zakladce kontakt.(Mozliwe jest rowniez przeslanie propozycji tematow ktore mozemy uwzglednic w nastepnych naszych artykulach, bedziemy wdzieczni za wasze cenne sugestie i postaramy sie je wykorzystac przy kolejnych wpisach.)

Powiązane tematy z artykułem: mechanizm zwrotniczy parafia odrzykoń zabezpieczenie wykopu

Najczęściej czytane:
Opłacalność ekonomiczna

Jako orientacyjną granicę opłacalnosci ekonomicznej należy przyjąć ten stosunek w granicach 3:2, to znaczy, że zdjęcie nawet trzymetrowego nadkładu może być rentowne przy uzyskaniu 2 m grubej warstwy użytecznej. Posiadając ścisłe dane, dotyczące zapotrzebowania budowy na materiał skalny oraz grubość warstwy skały użytecznej można określić powierzchnię skrywy oraz obliczyć roboty ziemne. Jeżeli zostanie stwierdzone, że […]

Najprostszym rodzajem drgan sa drgania harmoniczne proste

Najprostszym rodzajem drgań są drgania harmoniczne proste, których równania ruchu zapisać można w funkcji sinusa lub cosinusa. Ruch taki można opisać matematycznie przez uwzględnienie jego szczególnych cech. Równanie różniczkowe ruchu opisuje ruch masy m wokół punktu równowagi. W modelu punkt porusza się po okręgu o promieniu R ruchem jednostajnym. Rzut punktu oś X-X oscyluje wokół […]

DevURL
Partnerzy serwisu: